A Travellerspoint blog

Viimane sissekanne minult

Mul on hea meel teatada, et kuuldused minu surmast on olulisel määral liialdatud ja Alari mure oli täiesti asjatu - oleks ta blogimise asemel hotellist läbi astunud, oleks leidnud mu salakaubana Hiina veetud õlut ja mandariine manustamas ja puhkamas reisust kahekorruselises rongis.

Justnimelt salakaubana tuleb ühe riigi kahe süsteemi vahel toidukaupa vedada, sest ausõna, turistile jääb see üks riik (jumal tänatud!) küll veel päris märkamatuks. Hongkongi pensioneerunud politseiohvitser, kellega laupäeval hommikust sõin (kesksest bisnisareast põiktänava jagu eemal, 14 HKD; 100 meetrit eemal võis süüa sama toitu ka 140 HKD eest), väitis, et ehkki süsteem on jäänud samaks, on süsteemi teostavad inimesed 100% välja vahetatud. Siiski on alust uskuda, et pigem muutub peagi Hiina HK nägu, kui vastupidi. Olen ma siin muide maininud, et pole näinud ühtki riiki, kus oleks enam tasulisi teid kui Hiinas? Igasugune elementaarne liiklus on seal maksustatud. Kommunism on aga kõike kattev dekoratsioon - kaelarättidega marssivad lapsed, kõikjal lehvivad punaloosungid. Viimastest meeldejäävaim oli tõmmatud lennujaama seinale, oli kaunistatud tuttidega ja teatas suurte kollaste ladina tähtede ja hieroglüüfidega, et 1. maist 2007 on kehtimas uued eeskirjad vedelike veoks käsipagasis. Hurra, hurra, hurra!

Macau on kõige absurdsem koht, kus vibinud olen, seal valdas pidevalt tahtmine end näpistada, et kontrollida, kas tegu pole absurdiunenäoga. Selline asi ei ole lihtsalt võimalik! Esiteks, tundub, et oled sattunud Vahemereäärsesse linnakesse ja selles linnakeses on miskipärast väga suur Hiinalinn. Lausa nii suur, et kõik inimesed räägivad hiina keelt, ehkki samas on absoluutselt kõik sildid ka portugalikeelsed. Teiseks, kasiinod! Kui seda poleks näinud, siis ei usuks. Neid on palju, uskumatult palju ja need on tohutult suured, veidramast veidrama interjööri ja eksterjööriga ja vilguvad sellistes tuledes, millesarnaseid ma varem ettegi polnud osanud kujutada. Nt, kasiino Grand Lisboa kujutab endast umbes 25 korruselist hiidananassi, mille kogu pind on kaetud tuledega, millest üha ja üha moodustub uusi kujundeid nii arvukal hulgal, et need ei kordu vähemalt viie minuti jooksul kordagi. Sisedisain on nagu hobuse unenägu. Kujutan ette, et ühe sellise kasiino kujundamine võiks olla iga disaineri unistus ja ainus võimalus teoastada oma haigeimadki fantaasiad - kokku võib panna kõike, mis aga iganes pähe tuleb, peaasi, et säraks.

HK on aga nüüd mu lemmiklinn. Iga linnaplaneerija tuleks saata sinna koolitusele, kuidas vältida suurlinnas liiklusprobleeme. Vastus on imelihtne - vaja on ideaalset ühistransporti - HK-s on eraautosid vähe, kesklinnas pea üldse mitte. Liigeldakse kahekordsete trammide, busside, metroo (vaidetavalt maailma parim), eri liiki rongide, laevade, välieskalaatorite (muuhulgas maailma pikim), liikuvate kõnniteedega, vahel ka taksodega, maa ja vee all ja tänavate kohal õhus. Kõik on tohutult efektiivne, mugav, puhas, kiire, täpne ja üliodav.

Maja, nagu see, kus elasime, ei oleks ma ka osanud ette kujutada. Tegu oli u 30 kordse tõelise peletisega, mille koridorides olid trellid ja ringi askeldasid kõige kahtlasemad tegelased. Hosteli check inn oli käekotimüügipunktis, liftidesse minekut organiseerisid mundrimehed, iga lift peatus vaid 5 korruse tagant. Aga tuba ise oli ok, sugugi mitte nii väike, nagu olime kujutlenud ja mahutas ka kapikese, kus oli kemps ja dušš.

HK on erinevate võimaluste linn. Nagu mainisin, võib 100 meetri raaduses hommikusöögi hind vabalt 10, aga ka 30 korda erineda. Majad on eranditult kitsad ja pööraselt kõrged. Kas teie teadsite, et 80% HK-st on tegelikult rohelised mäed? Maailmalinna city kõrval on vanem linnaosa, kus müüakse kõige uskumatumat toidukraami - mõni kuivatatud konnapea teile? Või äkki mõni uss? Või härjakara? Või mõni kilo kurat-teab-mis-jäledalt-haisevat-kuivatatud-närakat? Jalutasin terve laupäeva ringi, sõitsin trammiga, jõin õlut ja sõin elu parimat india toitu.

Nii vähe jõudsime seda imelist linna näha, olen kindel, et sinna (nahu ka Bangkoki), tuleb tagasi pöörduda.

Viimase aasta jooksul külastatud paikadest on HK ainus, kuhu kujutleksin end mõneks ajaks elama, ehkki suvel on sealsed klimaatilised tingimused küll talumatud. Praegu polnud viga, sooja oli umbes 18 Celsiuse järgi, päeva päikese käes oli päris palav.

Üks ebameeldiv juhtum leidis ka HK-s aset, selle võib liigitada ka blondiini juhtumiseks. Nimelt leidsin kauplusest imekena pikavarrukalise kampsuni. Ostsin ära, sain pakendis variandi. Ei hakanud üle tsekkima, mis kilesse pakit' oli. Tulemus - rongis kampsunit selga vedades ilmnesid sellel lühikesed varrukad olevat.

Kodu tervitas meid märgade, valge lögaga tänavatega ja sissesadava laega.

Kokkuvõttes oli tegu ühe erakordselt hurmava reisiga. Ma ei mäleta periodi elust, kus mu aju nii korralikult puhastaud oleks olnud. Sinna puhtusse jõudsid hakata tekkima aga ka uued mõtted. Kolm nädalat on just paras aeg reisiks - jõuab harjuda, jõuab välja lülituda, jõuab mõtelda, jõuab koguda energiat ja viimaks juba heal meeel koju tulla.

Hiina tagasi ei läheks (muuks kui transfeeriks), Taisse ja HK aga kindlasti.

Viimaks esitan siia väikese bilansi reisi jookul toimunud muutustest võhikute materiaalses seisus.

Meie juurest lahkusid reisi kestel ettehoiatamata:

1 kaamera (Canon PS 640. Ega keegi pole juhtunud Macau bussist nr 3A leidma?)
150 fotot Hiinast.
1 Šveitsi nuga (Li jõe ääres?)
1 mobiiltelefon (Siemens. Tema lahkumise üle on suur rõõm, samas oli see kõige müstilisem kadumisjuhtum.)
1 käekell (Phi Phi saarel, leidja võib jätta endale.)
1 juukseklamber (-"-)
1 rühm aluspesu (?)
1 Sõjaväe Langevarju Klubi pusa kirjaga Voitka (?)

Poolte kokkuleppel lahkusid pärast pikaajalist teenistust:

2 paari plätusid
1 ketsid (erakordselt ausa ja väärika teenistuse järel)
2 pluusi

Meiega liitusid reisi kestel muhulgas järgmised uued kaaslased:

1 kaamera
100 fotot Taist, HK-st, Macaust
1 foto Hiinast
1 käekell "Diesel"
2 lampi
1 ülikond
1 rügement särke
4 paari jalanõusid
2 mantlit
1 PADI tunnistus
2 kuldset päevitust
2 head tuju

Kuulmiseni uutel reisidel!

Posted by sagen 08:42 Archived in China

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Login