A Travellerspoint blog

Subte

rain 26 °C

Olen siinkandis ringi logistanud igasuguste transpordivahenditega, sh lennuk, rong, buss, auto, takso, jalgratas, mäetramm, praam ja muidugi ikka ja jälle metroo. Vat selles viimases istudes hakkasin ükskord Rio metroo ja Buenos Airese subte vahel võrdlust tegema ning olgu selle tulemused siinkohal ka teiega jagatud.

Hind. Rio metroo maksab 2.80 kohalikku reaali ehk viis korda rohkem kui subte (1.10 peesot). Tugev pluss subtele.

Välimus. Rio metroo on yks ilma uuemaid, seevastu subte on yks vanemaid. No ikka paistab välja ka. Subte on logu ja pooräpane, metroo enamasti konditsioneeriga ja puhas. Punkt Riole. Aga, Buenos Aireses soovitan soojalt proovida ka linea A'd, mis paistab silma oma erakordse arhailisusega. Nagu puidust muuseumirong, noh. Isegi uksed tuleb käsitsi lahti tõmmata (ei ole väga hea mõte sõidu ajal). Ekstrapunkt subtele.

Entertainment. Metroos ei toimu midagi peale harvade vutifännide laulumürgli, subtes aga on iga reis elamus. Küll tulevad kitarri ja trummimehed elavat muusikat tegema, küll jagatakse sissepääsul tasuta ajalehti või poetatakse vagunis sülle mingeid pastakaid, kleepekaid vms esemeid, lootuses et näppimine äratab tuimas reisijas ostusoovi. Ning erinevalt metroos on subtes alati on võimalik tutvuda seintele ja stendidele topitud kuulutustega, mida on näitekursustest kuni diiselmootorite paranduseni. Punkt teadagi kuhu.

Turvalisus. Rio metroo on relvastatud politseinikke punnis täis, iga posti, ukse, värava juures. Overkill, aga miks mitte. Pluss Riole.

Lollikindlus. Subte on mõnus, keegi ei takista sul soovi korral käikudesse uudistama minna. Või lahtisest aknast käe välja pista. Oma mure kui rongi alla jääd või järgmine post või vastutulev rong su käe otsast lõikab. Lollidele tuleb jätta võimalus oma leidlikkust demonstreerida. Ühesõnaga, pluss subtele.

Rongide sagedus. Siin pole midagi head öelda, mõlemas tuleb kõvasti oodata. 0:0. Kiiruse eest voib punkti pigem metroole anda, tundus teine veidi väledam olevat.

Reisijad. Kui brasileirod on aegajalt vastik mass ja loomakari, siis Buenos Aireses on kaasreisijad täiesti inimese nägu ja viisaka käitumisega. No loomulik ka, isegi busse oodatakse siin korralikus järjekorras, mitte puntras.

Loeme punktid kokku ning nagu näha, on Buenos Airese allmaaraudtee oma kolinast hoolimata selgelt parem.

Posted by Alar 15:49 Archived in Argentina

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Postkaart või kiri Buenos Aires'est jõuab Tallinna 6 päevaga (kui on postiindeks).Ilma postiindeksita kulub 9 päeva1

by roopere

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Login