A Travellerspoint blog

Argentina

Subte

rain 26 °C

Olen siinkandis ringi logistanud igasuguste transpordivahenditega, sh lennuk, rong, buss, auto, takso, jalgratas, mäetramm, praam ja muidugi ikka ja jälle metroo. Vat selles viimases istudes hakkasin ükskord Rio metroo ja Buenos Airese subte vahel võrdlust tegema ning olgu selle tulemused siinkohal ka teiega jagatud.

Hind. Rio metroo maksab 2.80 kohalikku reaali ehk viis korda rohkem kui subte (1.10 peesot). Tugev pluss subtele.

Välimus. Rio metroo on yks ilma uuemaid, seevastu subte on yks vanemaid. No ikka paistab välja ka. Subte on logu ja pooräpane, metroo enamasti konditsioneeriga ja puhas. Punkt Riole. Aga, Buenos Aireses soovitan soojalt proovida ka linea A'd, mis paistab silma oma erakordse arhailisusega. Nagu puidust muuseumirong, noh. Isegi uksed tuleb käsitsi lahti tõmmata (ei ole väga hea mõte sõidu ajal). Ekstrapunkt subtele.

Entertainment. Metroos ei toimu midagi peale harvade vutifännide laulumürgli, subtes aga on iga reis elamus. Küll tulevad kitarri ja trummimehed elavat muusikat tegema, küll jagatakse sissepääsul tasuta ajalehti või poetatakse vagunis sülle mingeid pastakaid, kleepekaid vms esemeid, lootuses et näppimine äratab tuimas reisijas ostusoovi. Ning erinevalt metroos on subtes alati on võimalik tutvuda seintele ja stendidele topitud kuulutustega, mida on näitekursustest kuni diiselmootorite paranduseni. Punkt teadagi kuhu.

Turvalisus. Rio metroo on relvastatud politseinikke punnis täis, iga posti, ukse, värava juures. Overkill, aga miks mitte. Pluss Riole.

Lollikindlus. Subte on mõnus, keegi ei takista sul soovi korral käikudesse uudistama minna. Või lahtisest aknast käe välja pista. Oma mure kui rongi alla jääd või järgmine post või vastutulev rong su käe otsast lõikab. Lollidele tuleb jätta võimalus oma leidlikkust demonstreerida. Ühesõnaga, pluss subtele.

Rongide sagedus. Siin pole midagi head öelda, mõlemas tuleb kõvasti oodata. 0:0. Kiiruse eest voib punkti pigem metroole anda, tundus teine veidi väledam olevat.

Reisijad. Kui brasileirod on aegajalt vastik mass ja loomakari, siis Buenos Aireses on kaasreisijad täiesti inimese nägu ja viisaka käitumisega. No loomulik ka, isegi busse oodatakse siin korralikus järjekorras, mitte puntras.

Loeme punktid kokku ning nagu näha, on Buenos Airese allmaaraudtee oma kolinast hoolimata selgelt parem.

Posted by Alar 15:49 Archived in Argentina Comments (1)

Buenos Aires

sunny 28 °C

Ja siin ma nüüd olen. Poleks oodanud, kuigi mingi väike lootus ikka hinges oli, et äkki jõuab miskitmoodi Buenos Airesesse ka. Ega see tehniliselt nii raske olegi, tuleb vaid üles leida järgmine bussipeatus:

BA_1_001-1.jpg
Siit saabki Argentiinasse. Näete, mu seljakott juba ootab :)

Buenos Aires pole Rioga vähimalgi määral sarnane. Bs As on mingi seletamatu tõmme, mida nt Riol ilusatest randadest a mägedest hoolimata ei olnud. Sarnane on vaid päevade kiire möödumine, st ei jõua pooltki soovitust ära teha. Peamine aeg on kulunud tango õppimisele, kuid olen tutvunud on ka kohaliku klubieluga, papagoile üht teatud eestikeelset sõna õpetanud (arvake millist), hiinalinnas uue aasta algust uudistanud, promenaadil daiquirit maitsnud, terve hulga couchsurferitega mitmes keeles lõppematuid jutte puhunud, tänavakunsti harrastanud ning 18ndal siis parillas ühe kohalikuga kahekesi ka oma sünnipäeva tähistanud (mis muide kasvas hiljem päris korralikuks peoks). Malbeci vein on appi kui odav ning maitsev, ning Argentiina köök Ecuadori või Brasiilia omaga ausõna võrreldamatu. Ma imestan siiamaani kuidas kohalikud Macid ja muud burgeriputkad küll elus püsivad. Põhimõtteliselt on suurem maci-eine siin samas hinnaklassis kui korralik restoranilõuna.

Paar sõna ilmast ka, et teil talvetuisus ikka meel rõõmus püsiks ;) Nimelt oli siin eilseni mõnus euroopalik suvi, päeval 28, öösel umbes kakskümmend kraadi. Eile oli aga veidi teistmoodi olemine. Hommikul dušši alt tulles tunned, et peale kuivatamist oleks just paras aeg omale uuesti vett kaela kallata. Ja taevas oligi paari tunni pärast armuline, kallas koonerdamata. Nii et metroo seisis, elekter tuli ja läks ning kogu restorane ja baare täis Palermo linnaosa vajus julgelt poolemeetrise vee alla. Siinkirjutaja sai nelja kvartaliga vihmavarjust hoolimata läbimärjaks ning pidi seekord tangotunnist loobuma. Aga vesi on siinmail soe, nii et ei nurise.

Ah, mis ma siin seletan, pean nüüd lippama. Tulge ja vaadake oma silmaga. Ise kavatsen samuti Argentiinasse tagasi tulla.

Posted by Alar 08:46 Archived in Argentina Comments (0)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]