A Travellerspoint blog

Singapore

Hei, siin ma olen juba olnud!

semi-overcast 30 °C

Ärkasin Singapuris. Singapuri kohta olen umbes aasta eest rea või paar kirjutanud ja pildi või paar postitanud. Kel huvi on, võib selle kõigepealt üle vaadata. Võrdluspildid, palun, on siin:
SNG_1_021-1.jpg

SNG_1_024-1.jpg

Sleepy Sami julgen jätkuvalt soovitada, bronni küll polnud aga sai teine sellegipoolest järgi proovitud (päkkpäkkerile sobiv koht). Samas, tõele au andes tuleb tunnistada, et juba järgmisel päeval kolisin sealt ühe malaisia hiinlasest couchsurferi juurde, kus katuselt avanes hoopis selline vaatepilt.

SNG_1_052-1.jpg

Ilus linn see Singapur. Külastasin Aasia Tsivilisatsioonide Muusemi ja et aega jätkus, siis uudishimust ka Singapuri kuulsat loomaaeda. Esimeses oli peale tavaekspositsiooni ja rohkete seletuste, audio ja videolõikude jms Kuveidist toodud Moguli impeeriumi juveelikunsti rändnäitus. See luksus lõi ikka parajalt pahviks. Kui peenelt ja kaunilt kõik esemed nikerdatud, kui pillavalt oli ümber käidud rubiinid ja smaragdidega! Loomulikult ei puudunud ka ülevaade impeeriumi valitsejate elulugudest ja mõnusad padjad külitamiseks ja teemakohaste raamatute lugemiseks. Mõnus, ma ütlen.

SNG_1_030-1.jpg

SNG_1_044-1.jpg
Rubiinidega ülekuhjatud kilp

Singapuri loomaaed osutus vastupidiselt minu ootusele väga kompaktseks ja hästikomponeerituks, kus tihti jääb mulje et sinu ja looma (nt kaelkirjaku) vahel ei olegi mingit takistust. Paaril juhul nii ongi, orangutangid ja veel mõned ahvid lasevad vabalt ringi palju tahavad. Loomaaed muide ei ole siin kuluartikkel, vaid üks suur business, mis toob linnale raha sisse. Nagu enamus valdkondi, sest valitseda siin osatakse. Siit ei leia logusid autosid ega suurlinnadele muidu nii iseloomulike ummikuid. Teate miks? Sest valitsus on otsustanud, et kuna ühistransport on kiire, korralik ning kõigile soodsalt kättesaadav, on auto piisavalt luksuskaup, et selle ostmist ja sellega ringisõitmist kõrgelt maksustada. Autoostuluba maksab samas suurusjärgus auto endaga ning kehtib 5 aastat, pärast mida tuleb auto Singapurist välja toimetada (loe: maha müüa). Kui tahad aga vana autot edasi pidada, siis maksab uus luba kaks korda rohkem kui uue auto ostmisel..

Aga kuidas on Singapuri avalik teenistus kontrastselt muu Aasiaga, nt Malaisiaga, nii efektiivne ja korruptsioonivaba? Esiteks, korruptsioon on siin tõsine kuritegu (kõrgemate riigiametnike osas veel eriti), nii et villureiljanid jms tegelased rändaksid siin riigis vähimagi kahtluseta aastateks reaalselt trellide taha. Teiseks, avalik sektor maksab hästi. Kümnest kõige kõrgema palgaga ministrist Aasias on viis väidetavalt ametis just Singapuris. Ja peaminister teenib rohkem kui USA president. Korralik präänik vähendab ametnike motivatsiooni reeglitest üle astuda. Ametnike palgatase on siin piisav, et meelitada paremaid päid erasektorist riigiteenistusse tulema. Selle tulemuseks on, et ametnikelt saab nõuda kõva töö tegemist, täpselt nagu hästijuhitud firmas.

Valitsus juhibki Singapuri nagu äriettevõtet. Ratsionaalselt, loogiliselt ning vastuvaidlemist mittesallivalt. Ning kuna maksumaksja on asset, oskavad nad inimeste eest päris hästi hoolt kanda. Ma mõtlen just neis küsimustes, kus TEGELIKULT ka seda tarvis on, mitte inimese lapseks taandamist.

Üks näide. Nimelt otsustas Singapuri valitsus hiljuti, et hüva, finantssektor ja kaubandus on juba arenenud, tuleks ka teisi suundi arendada, et hoida linn atraktiivne, tuua siia rohkem töökohti, raha ja nii edasi. Võttis siis valitsus pähe tuua Singapuri kasiinoturismi. Loomulikult kontrollitult, nagu siin riigis kombeks, mitte nagu Macaus.

Kuidas siis seda tehti? Esiteks, pennigi linna raha kulutamata. Kõik kasiinode avamisega kaasnevad kulud katavad operaatorid. Teiseks anti välja load kahe kasiino ehitamiseks ehk hoolitseti konkurentsi olemasolu eest. Kaks kasiinot! Mitu kasiinot on majanduslangusest näritud Tallinnas? Loomulikult tulevad mõlemad kasiinod suured, uhked ja korralikud. Üks on juba Sentosa saarel avatud, Las Vegas Sands avab teise kesklinnas aprillis. Hüva, hasartmängud toovad kahtlemata sisse palju turiste ja maksutulu, aga Singapuri valitsus on vägagi teadlik ka kasiinode negatiivsetest mõjudest ja inimeste kalduvusest hasarti sattudes kaugelt rohkem raha maha mängima kui see neile tervislik on.

Seetõttu kehtestas valitsus kasiinosid seadustades kolm lihtsat ning tõhusat reeglit. Esiteks, kasiinodes ei tohi olla sularahaautomaate ega tohi seal olla võimalik maksta krediitkaartidega. Ehk siis külastaja saab maha mängida vaid selle sularaha, mis ta endaga juba kasiinosse tulles kaasa toob. Teiseks, Singapuri kodanik peab iga kord kasiinosse sisenedes maksma sissepääsumaksu 100 Singapuri dollarit, mis on just parasjagu, et teha sellest üle keskmise kallis meelelahutus. Välismaalased seda maksu muide maksma ei pea :) Ning kolmandaks, iga kodanik võib saada kasiinodesse sisenemiskeelu, ja seda kas riigi poolt, juhul kui on näha et hasartmängud tekitavad finantsprobleeme, enda soovil nagu Eestiski või siis – pange tähele – sõprade või pereliikmete poolt. Seega võib abikaasa keelata sul kasiinot külastada, kui sa ise ennast kontrollida ei suuda. Muidugi võid sa selle keelu kohtus vaidlustada, aga see võtab aega ning siis uurivad asja ametivõimud.

Ma tean Eestis vähemalt ühte juhtumit, kus sarnane reegel oleks hoidnud ära nelja inimese surma.

Posted by Alar 06:02 Archived in Singapore Comments (2)

Aasia Dubai

semi-overcast 34 °C
View Vohik Malaisias on Alar's travel map.

Hoplaa,

kohe asutame end Singapurist ja'lle teele. Uudised raagivad kurja juttu et Bangkoki lennujaam on veel vahemalt nadala kinni aga noh, loodame veel.. kuigi vaike kahtluseuss on juba hinge pugenud.

Yldiselt jutt, et Singapur on "fine city" ning siin muudku trahvitakse ei pea ilmselgelt paika. Ise olin korralik kodanik tapselt kahe kvartali jagu. Edasi ulgusin roomlastega ehk marssisin yle tanava just seal ja sellal kui pa'he tuli. A see selleks. Pohimotteliselt unustage a'ra mage-neegerlik London, ra'pane HongKong jms urkad. Singapur loob lihtsalt pahviks. Arhitektuur, uue ja vana segunemine, puhtus, joukus ning ilmselge maailmalinna olek on tajutav igal tanavanurgal. Ning korghoone, ma arvan, algab siin umbes 30 korrusest, mitte enne.

IMG_4804.jpg

Okei, tsiteerides klassikuid (Sylvia Plath) - ja mis siis?. Ega ei olegi midagi. Igale oma. Siin on oma araabia linnaosa, v meeldiv muide. Soovitan pa'kkpa'kkeritele Sleepy Sami Guesthouse'i, mis asub justkui kesk idamaist paradiisi.

IMG_4740.jpg
Vat siinsamas asubki.

Aga broneerige ette. Ise peatusin Cozy Backpackeris, kus muud viga nagu polnudki peale moskiitode, kes tahtsin mind o'o'sel nahka panna. Samuti on siin igati okei Hiinalinn, kust allakirjutanu omale arakaotatute asemel uued pa'ikeseprillid ostis. Kesklinn, business district jms niikuinii. Ning kes soovib, voib vaat et maapeale tulemata koikjalt koikjale sammuda. Mulle jai mulje, et pool linna on maa all voi jumalteabmitmendas ostukeskuses ning sealt maapeale paasemine on omaette kunsttykk.

IMG_4795.jpg
Hindudel on oma linnaosa, aga selle templi olid nad ikkagi Hiinalinna sokutanud.

Ning hinnatase on ehk jah korgem kui siinseal mujal, kuid vahemasti paevaajal on tanu ohtratele happyhour pakkumistele, mis kestavad varahommikust ohtul kuueni, voimalik ysnagi Eesti-sarnase hinnaga isegi otse joe a'a'res soonuks-joonuks saada. Ja mis so'o'misesse puutub, siis progress on ma'rgatav - KL aegsest "kaks korda paevas on paras" sai Melakas "yks kord on kyllalt" ning siin Singapuris soin viimati yldse eile. Voitlus large-size murtabakiga yhes linna parimas araabia soogikohas, mis iseendast on tuhandest teisest eristamatu, kestis pea pool tundi ning pa'a'dis 3tunnise unega. Tegelt ka, mismoodi inimesed 3-4x paevas soovad, maisaa aru?

Eile kondisin ymber Jo'ukuse Purskkaevu (maailma suurim purtskaev, vaidetavalt) onnetoova kolme korra asemel ainult yhekorra, kuid arvestades asjaolu, et vana purskas ainult vaikese osaga oma tegelikust joust, aitab ehk sellestki.

IMG_4776.jpg
Vaade Teatrite esplanaadilt - ilma kolmjalata tehtud, seepa'rast udune.

Tanud John-Paulile Austraaliast, kellega oli ytlemata nauditav Orchard Road jms "vaatamisvaarsused" po'rgusse saata ning ning Rafflesi Hotelli Long Bar'is yks klassikaline Singapore Sling v'otta ning suits mahvida..

Posted by Alar 00:12 Archived in Singapore Comments (1)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]