A Travellerspoint blog

China

Viimane sissekanne minult

Mul on hea meel teatada, et kuuldused minu surmast on olulisel määral liialdatud ja Alari mure oli täiesti asjatu - oleks ta blogimise asemel hotellist läbi astunud, oleks leidnud mu salakaubana Hiina veetud õlut ja mandariine manustamas ja puhkamas reisust kahekorruselises rongis.

Justnimelt salakaubana tuleb ühe riigi kahe süsteemi vahel toidukaupa vedada, sest ausõna, turistile jääb see üks riik (jumal tänatud!) küll veel päris märkamatuks. Hongkongi pensioneerunud politseiohvitser, kellega laupäeval hommikust sõin (kesksest bisnisareast põiktänava jagu eemal, 14 HKD; 100 meetrit eemal võis süüa sama toitu ka 140 HKD eest), väitis, et ehkki süsteem on jäänud samaks, on süsteemi teostavad inimesed 100% välja vahetatud. Siiski on alust uskuda, et pigem muutub peagi Hiina HK nägu, kui vastupidi. Olen ma siin muide maininud, et pole näinud ühtki riiki, kus oleks enam tasulisi teid kui Hiinas? Igasugune elementaarne liiklus on seal maksustatud. Kommunism on aga kõike kattev dekoratsioon - kaelarättidega marssivad lapsed, kõikjal lehvivad punaloosungid. Viimastest meeldejäävaim oli tõmmatud lennujaama seinale, oli kaunistatud tuttidega ja teatas suurte kollaste ladina tähtede ja hieroglüüfidega, et 1. maist 2007 on kehtimas uued eeskirjad vedelike veoks käsipagasis. Hurra, hurra, hurra!

Macau on kõige absurdsem koht, kus vibinud olen, seal valdas pidevalt tahtmine end näpistada, et kontrollida, kas tegu pole absurdiunenäoga. Selline asi ei ole lihtsalt võimalik! Esiteks, tundub, et oled sattunud Vahemereäärsesse linnakesse ja selles linnakeses on miskipärast väga suur Hiinalinn. Lausa nii suur, et kõik inimesed räägivad hiina keelt, ehkki samas on absoluutselt kõik sildid ka portugalikeelsed. Teiseks, kasiinod! Kui seda poleks näinud, siis ei usuks. Neid on palju, uskumatult palju ja need on tohutult suured, veidramast veidrama interjööri ja eksterjööriga ja vilguvad sellistes tuledes, millesarnaseid ma varem ettegi polnud osanud kujutada. Nt, kasiino Grand Lisboa kujutab endast umbes 25 korruselist hiidananassi, mille kogu pind on kaetud tuledega, millest üha ja üha moodustub uusi kujundeid nii arvukal hulgal, et need ei kordu vähemalt viie minuti jooksul kordagi. Sisedisain on nagu hobuse unenägu. Kujutan ette, et ühe sellise kasiino kujundamine võiks olla iga disaineri unistus ja ainus võimalus teoastada oma haigeimadki fantaasiad - kokku võib panna kõike, mis aga iganes pähe tuleb, peaasi, et säraks.

HK on aga nüüd mu lemmiklinn. Iga linnaplaneerija tuleks saata sinna koolitusele, kuidas vältida suurlinnas liiklusprobleeme. Vastus on imelihtne - vaja on ideaalset ühistransporti - HK-s on eraautosid vähe, kesklinnas pea üldse mitte. Liigeldakse kahekordsete trammide, busside, metroo (vaidetavalt maailma parim), eri liiki rongide, laevade, välieskalaatorite (muuhulgas maailma pikim), liikuvate kõnniteedega, vahel ka taksodega, maa ja vee all ja tänavate kohal õhus. Kõik on tohutult efektiivne, mugav, puhas, kiire, täpne ja üliodav.

Maja, nagu see, kus elasime, ei oleks ma ka osanud ette kujutada. Tegu oli u 30 kordse tõelise peletisega, mille koridorides olid trellid ja ringi askeldasid kõige kahtlasemad tegelased. Hosteli check inn oli käekotimüügipunktis, liftidesse minekut organiseerisid mundrimehed, iga lift peatus vaid 5 korruse tagant. Aga tuba ise oli ok, sugugi mitte nii väike, nagu olime kujutlenud ja mahutas ka kapikese, kus oli kemps ja dušš.

HK on erinevate võimaluste linn. Nagu mainisin, võib 100 meetri raaduses hommikusöögi hind vabalt 10, aga ka 30 korda erineda. Majad on eranditult kitsad ja pööraselt kõrged. Kas teie teadsite, et 80% HK-st on tegelikult rohelised mäed? Maailmalinna city kõrval on vanem linnaosa, kus müüakse kõige uskumatumat toidukraami - mõni kuivatatud konnapea teile? Või äkki mõni uss? Või härjakara? Või mõni kilo kurat-teab-mis-jäledalt-haisevat-kuivatatud-närakat? Jalutasin terve laupäeva ringi, sõitsin trammiga, jõin õlut ja sõin elu parimat india toitu.

Nii vähe jõudsime seda imelist linna näha, olen kindel, et sinna (nahu ka Bangkoki), tuleb tagasi pöörduda.

Viimase aasta jooksul külastatud paikadest on HK ainus, kuhu kujutleksin end mõneks ajaks elama, ehkki suvel on sealsed klimaatilised tingimused küll talumatud. Praegu polnud viga, sooja oli umbes 18 Celsiuse järgi, päeva päikese käes oli päris palav.

Üks ebameeldiv juhtum leidis ka HK-s aset, selle võib liigitada ka blondiini juhtumiseks. Nimelt leidsin kauplusest imekena pikavarrukalise kampsuni. Ostsin ära, sain pakendis variandi. Ei hakanud üle tsekkima, mis kilesse pakit' oli. Tulemus - rongis kampsunit selga vedades ilmnesid sellel lühikesed varrukad olevat.

Kodu tervitas meid märgade, valge lögaga tänavatega ja sissesadava laega.

Kokkuvõttes oli tegu ühe erakordselt hurmava reisiga. Ma ei mäleta periodi elust, kus mu aju nii korralikult puhastaud oleks olnud. Sinna puhtusse jõudsid hakata tekkima aga ka uued mõtted. Kolm nädalat on just paras aeg reisiks - jõuab harjuda, jõuab välja lülituda, jõuab mõtelda, jõuab koguda energiat ja viimaks juba heal meeel koju tulla.

Hiina tagasi ei läheks (muuks kui transfeeriks), Taisse ja HK aga kindlasti.

Viimaks esitan siia väikese bilansi reisi jookul toimunud muutustest võhikute materiaalses seisus.

Meie juurest lahkusid reisi kestel ettehoiatamata:

1 kaamera (Canon PS 640. Ega keegi pole juhtunud Macau bussist nr 3A leidma?)
150 fotot Hiinast.
1 Šveitsi nuga (Li jõe ääres?)
1 mobiiltelefon (Siemens. Tema lahkumise üle on suur rõõm, samas oli see kõige müstilisem kadumisjuhtum.)
1 käekell (Phi Phi saarel, leidja võib jätta endale.)
1 juukseklamber (-"-)
1 rühm aluspesu (?)
1 Sõjaväe Langevarju Klubi pusa kirjaga Voitka (?)

Poolte kokkuleppel lahkusid pärast pikaajalist teenistust:

2 paari plätusid
1 ketsid (erakordselt ausa ja väärika teenistuse järel)
2 pluusi

Meiega liitusid reisi kestel muhulgas järgmised uued kaaslased:

1 kaamera
100 fotot Taist, HK-st, Macaust
1 foto Hiinast
1 käekell "Diesel"
2 lampi
1 ülikond
1 rügement särke
4 paari jalanõusid
2 mantlit
1 PADI tunnistus
2 kuldset päevitust
2 head tuju

Kuulmiseni uutel reisidel!

Posted by sagen 08:42 Archived in China Comments (0)

Maja on, pa'kapikk kadunud

semi-overcast 24 °C
View Võhikud Aasias on Alar's travel map.

Tervisi! Kui soovite, siis isegi joulutervisi, kuna siinmail paistab see hull palavik juba peale hakkavat.

Alustagem sellest, et pa'rast va'ntsutusi merel ning va'gagi toredat eilset pa'eva HongKongis joudis yks vohikutest ta'na hommikul mugavas KCR rongis elu ja tervisega Guangzhousse tagasi. Vo'hik la'bis hiinakeelse algtasemel orienteeriumisraja , leides kiiresti nii o'ige metroo sisse- ja valjapaa'su, Shamiani saare, Youth Hosteli kui ka jarjekordse sularahaautomaadi (krt, siin HK dollareid nagu va'ga ei tunnistatagi). Tanutaheks sai vohik omale kena toa, ytleks lausa hotellitoa. Parast kiiret dus's'i jatkus vohiku orienteerumiseksam veidi korgemal tasemel - aja peale tuli jouda sihtpunkti, mille parast HK yldse nii varakult maha jaeti - TianHe Sports Center, tapsemalt siis sealne China Open 2007 (see on maailmatasemega sulgpallivoistlus, yks osa Super Series'ist, mis te's arvasite?).

Vohik leidis teises linna otsas asuva paraja loomaaia suuruse spordikeskuse ludinal yles ning moningase seiklemise jarel tuvastas kaimasolevast tsirkusest hoolimata ka oige hoone (ausona, see ei olnud lihtne ylesanne) ning hankis kohalikult aktiivkodanikult korgema taseme pileti (300 RMB). Krt, isegi sealsamas viibinud mundrimehed ei osanud sulgpallivoistluse kohta midagi arvata: "Ee, vbl kusagil seal? Eiei, seal ehk. No igatahes mitte siin!" Juhuu, saali trygides oli room suur ning jargmised 5h elusat badmintoni olid puhas monu ja puhkus! Vohik sattus lausa nii hasarti, et lubas ka ise hoolsamalt harjutama hakata ;)

Paeva kurvem pool on see, et ohtu on nyyd juba kaes, kuid teist vohikut pole ikka veel naha. Ma lausa mures juba, et kas ta ikka omal kael HK's seiklemise, GZ'sse joudmise ning Shamiani saare leidmisega hakkama saab?? Igaks juhuks sulle, kallis va'rske Voitka, paar abisona: sihi ennast GZ's Huangsha metroojaama, valju D exit'ist, po'o'ra peale valjumist vasakule ning voilaa, sild saarele peaks kohe paistma. Yleta tee jalakaijate silla kaudu, seejarel yleta veetakistus tavalise silla abil ning siis vota joonelt suund Lucy baari, kus su kallim sind igatseb ning krt teab juba mitmendat olut trimpab. Valgustagu Lonely Planet sulle teed!

Kohtumiseni!!!
Alar

PS. Teadmisest teistele tulevikus siiakanti sattujatele - Shamiani saarel saab internetti Customs hotelli business centeris. Side lopp.

Posted by Alar 05:44 Archived in China Comments (0)

Keskmaa

hiina imed

sunny 24 °C
View Võhikud Aasias on Alar's travel map.

Peale Tolkieni Keskmaa on maailmas ka teine, veel suurem Keskmaa, mille me siin ta'iesti ammendavalt kohe paari lausega a'ra kirjeldame. Ning kahtlejad, kes te vana juttu kolmest pimedast ning elevandi londist, jalast ja sabast ra'a'kima hakkate, vo'tke teadmiseks, et jutt ka'ib elevantsi londist.

Keskmaal on omad veidrused. Na'iteks vo'etakse rongis teilt ysna alguses pilet a'ra ning antakse vastu plastikkaart. Soidu lopupoole vo'etakse kaart a'ra ning antakse pilet tagasi. Oletatavasti va'ldivad vo'imud sellega riski, et reisijad vahepeal na'ljaga oma piletit ja'rama ei asuks.

Keskmaal on oma lo'hn - ei ole pa'ris India, on pehmem ning samas ka mo'neti vu'rtsisem. Tulge ja nuusutage.

Keskmaa ohk on lootusetult saastatud, isegi maal olles on pooled maetipud sumus. Sellest on kahju.

Keskmaal ra'a'gitakse ainult keskmaakeelt, isegi kehakeel on neil va'ga puine.

Ja'tkub..

Alar ja Maarja

Posted by Alar 04:01 Archived in China Comments (0)

Guilin

sunny 25 °C
View Võhikud Aasias on Alar's travel map.

Long time no see. Elu on huvitav, eriti kui reisi peal olla ning mis sest ikka mingi tyhja blogi peale kulutada, eksole.

Aga ok. Alustuseks keerame moned pa'evad tagasi ning mainigem, et Guilinis on va'ga meeldivad naistaksojuhid.
Teiseks on Guilinis ka ysna suur Seven Star Park, kus peale turistide ja loodusna'htuste ja tooli kylge seotud paabulindude voib ja'lgida ka pandat ehk bambuskaru (?). Pandakaru on pa'riselus ta'pselt nii nunnu karvakera nagu ta piltide pealt va'lja na'eb. Selle to'estuseks on meil esitada ka allj'rgnev kohapeal tehtud ja igati autentne video ylilahedalt ukerpallitavast pandast:

/-/

No kui ta'pne olla, siis see video ei ole kahjuks enam meie ka'es, kuna meie yhine pildima'lu Canon A620 voimistanimioligi otsustas Macau bussis, et edaspidi reisib ta meist eraldi :) Tegemist oli ilmselgelt kallutatud jo'udude ideega valmistada meie vaim budistlikule Taimaale saabumiseks ette. Selle tulemusega on ainus Yangshuo maastikupilt, mis meil ma'lestuseks on, kokkurullitud siidimaali peal.

Animus brevis, ars longa est.

Alar

Posted by Alar 03:04 Archived in China Comments (0)

ni hao

sunny 24 °C
View Võhikud Aasias on Alar's travel map.

Hiina on ikka to'eline myyr. Isegi kusagil keset eikusagit on neil tarvis va'ikeste korvikeste kaupa telliskive parvetada ning teisel jo'ekaldal - jajah, ikka keset ei kusagit - hunnikusse laduda. Va'lismaalase kohta on neil Jangdi ja XingPingi vahelisel alal aga suisa omaette termin. Bamboo! Iga vend, kes sulle vastu tuleb, ka jo'est kaugemal po'llu peal veist ajav v'oi riisi kuivatav maamees tervitatub sind so'naga "bamboo!".

Oleme ikka (st ja'lle tagasi) Yangshuo's. Ta'na ja'tkasime ymbruskonnaga tutvumist omal jalal kebjates, homme la'heb loodetavasti ja'lle reisiks, sedakorda o'o'bussiga Zhuhaisse (e.k. Pa'rlijo'e linna). O'htuseks vahelduseks vo'tsime kohaliku o'lle asemel mo'ned kotkeilid ning imestasime, kuidas kyll siinmail Gucci, Versace, Lacoste jms vidinad alla on hinnatud..

Ja muide, Maarja arvamusi ilma ja temperatuuri kohta ei maksa eriti to'siselt vo'tta, kuigi siin on ohtuti ja varahommikuti to'epoolest jahedavoi'tu, nii 13-15C. Pa'eval tuleb see o'nneks siiski umbkaudu kahega korrutada.

Ja'a'ge terveks,
Alar

Posted by Alar 07:10 Archived in China Comments (1)

Kaugel. kaugel Hiinamaal...

sunny 20 °C

Hm, ma ei teadnudki, et va exploreri menyyd on n6ndaviisi pahe kulunud. Nimelt on siin massinas kogu vark seadistatud mandariinile ja ilmneb, et pole problemi! Klaveri seadistasin englisele ja arvan, et enamat oleks hetkel palju tahta.

Hiinamaa... Esamapilgul rabas ta mind just oma kontrastsuses teisele suurele Aasia maale, kus oleme
hiljuti olnud. Nii puhas! Eriti rabas puhtus Guangzou keskvaksalis. Viimatimainit vaksal oli muidugi tapselt nii nagu kirjeldet/ nagu oleks just just yks superstaar oma esinemist lopetamas ja teine alustamas. Mingi valemiga avastadsime aga margatava shortcuti turvakontrollis ja sees me olimegi. Jaamas sees pileteid ei myyda. leis\dsime piletimyygitadi nr 52 (annab teatavat aimdust jaama suurusest), tal valmis kirjutatud lipik jkahvanagidele-tadi nr 14. Tadi nr 14 oskas head inglisit!!!!!! Uskumatu!
Yldiselt on kelega siin nii, et toesti, kohati naib eesti keel olema efektiivsem kui english,. Olgu kiidetud see inime, kes hiina keele vestmikud helsingi lenujaama myyki v6ttis ja meie lendu lausda 3 tundi edasi lykkas, nii et meil kyllalt aega oli endale see soetada (ja muidugi veelgi enamgi aega, millega midagi nii kasulikku peale hakata ei osanud). Ja siis veel olgu kiidetud hiinlaste eriline ja arusaamatu lahkus, mistottu nad on araabia numbrid kasutusele votnud.
Saime piletid samaks paevaks Guilini- 2 klass, k6vad istmed, ylemine nari. 11 h. Oijah.
Raudteetrandsport siin on eraldi kirjeldamsit vaart. Jaamas piletist ostes ei oelda sulle mitte teed, kust rong valjub,vaid ootesaali. Ootesalis siis on yks tadi ruuporiga, kes roogib yhel kaunil hetkel, mil sinu seltskond kuhugi suunas jooksma peab hakkama.Hiinlaste ettekujutus jarjekorrast on sumisev mesilasparv, mille liikmed taiesti seoatamatus jarjestuses teensut tarbivad (setottu on nt jaamades pandud pysti tarad, kuhu inimesed mahuvad tapselt yksteise taha seisma ja lihtsalt peavd niiviisi jarjekorra moodustama) niisiis see summ tormab mingi uklse poole. Hasti, jalitame neid!
Rong ise osutus mill;ekski India omaga taiesti vorreldamatuks. Restoranvagun! Valged linad-padjad-tekid 2. klassis.Kovast istmest oli ikka asi ysna kaugel. Krapist lasti aina roomsameelst muusikat ja uudist ja nii alga me 11 h retk. Rong muide oli kitsaim, mida olen elus nainud. Sinna mahtus 2 m pikk nari ja siis jai ruumi veel pool meetrit, see oligi kogu rongi labimoot. Eesti omad on ikka oma kova metri laiemad.

Nii et esimese oo yle Hiinas justkui kurta ei saaks, kui valja jatta see, et me toeesti veel ei olnud harjunud Eesti aja jargi 14-01 magama. Aga eks harjub.

Peagi aga hakkas aeg, mida koge paremini iseloomustab: ma soon midagi, mul pole orna aimugi, mis see on ja parem, ei tahagi teada!

Just praegu tsekisin sonaraamatut ja sain teada, et esmesel paevalk toitusime angerjast, mis oli aga se pikk usiilaadne asi, mida ma eile oosel yh raha eest tanavalt ostsin, pole aimugi. Igatahes, oli pool meetrit pikk ja krompsus hamba all.

Aga tanane reis yangzou umbrusse... Eino, taitsa Parahiina! Seda teed, misamooda me velodel veeresme voiks nimetada ka peenravaheks- hei, tule siit, kartula ja peedi vahel, ara sinna porganisse keera! ahpeal kohtasime yht onu, kes meid tte naitamise nime all bambuslodjal soidutas (maabusime muide otse kanalas, hiljem marssisime labi yhe kanalauda restorani- nii et sinna siis WHO hoiatused linnuturgude mittekylastamisest Kagu-Aasias).

Posted by sagen 01:14 Archived in China Comments (4)

Yangshuo

sunny 25 °C
View Võhikud Aasias on Alar's travel map.

Heips,

Yheso'naga, oleme elus ning jo'udnud otsapidi Yangshuo'sse, ja'rjekordsesse pa'kkpa'kkerite mekasse. Kui Guangzhou ja'ttis lihtsalt suurlinna mulje (va Shamiani saar), ning Guilin suutis meid huvitada umbes 3-4h, siis Yangshuo magnet alles hakkab meid siduma.

Tundub, et oleme siin niikaua kui vo'imalik. Nyyd aga tuleb minna raha vahetama (jajah, otsas juba), laenutatavaid jalgrattaid yle kaema ning siis aidaa kylavaheteele.

Muideks, transport on siis efektiivne - oleme kasutanud nii taksot, bussi, rongi kui metrood ning nuriseda pole midagi. Ole ainult mees ning tee neile putonghua's selgeks, mida soovid :) Metroo on selles suhtes vast ko'ige va'heno'udlikum.

Zaitian,
Alar

Posted by Alar 09:27 Archived in China Comments (0)

Seljakotid selga!

rain 0 °C
View Võhikud Aasias on Alar's travel map.

Meid ümbritseb lõdisemaajav ning vinguv sügis.
Mõistlikud olevused on juba ammu lõunamaal talvitumas.
Võhikud lahkuvad.

Võhikud käisid suvel küll ka korraks Kreetal, aga nii lühikesest tripist nii tsiviliseeritud saarele ei hakanud me siia reisiblogisse üldse kirjutamagi. Sedakorda lendame aga maailma keskpunkti - Hiinasse - ja sealt edasigi. Ehk siis kaugemale itta ja lõunasse kui võhikud eales varem jõudnud on. Kahju kohe, et mu hiina keele õpingud nii kaugesse minevikku jäävad, et peale "he hao" jms enam midagi meeles pole. Tuleb loota Maarja näitlejameisterlikkusele ja žestikuleerimisoskustele.

Väljalennuni on umbes 14 tundi. Meie õppimisvõimet näitab asjaolu, et pakkimist pole me isegi veel alustanud. Lugedes gulliverireiside blogi, võib see pealegi niikuinii tühjaks tööks ja vaimunärimiseks osutuda..

Travel light but happy

Alar,
rahulik ning üldsegi mitte (veel) ootusärev.

Posted by Alar 01:39 Archived in China Comments (1)

(Entries 1 - 8 of 8) Page [1]